Eklektyzm

by

EklektyzmJeśli ktoś twierdzi, że architektura jest nudna, że taka przewidywalna i monotonna to jest w błędzie. A doskonałym tego przykładem jest eklektyzm, który jakby do góry nogami przewrócił nienaruszony porządek wcześniejszych stylów.

Przeplatanie się dwóch stylów, w tym jednego odchodzącego, a drugiego dopiero wchodzącego w modę było właściwie czymś naturalnym. Ale eklektyzm zaczął mieszać znacznie większą ich liczbę, czerpiąc z różnych stylów różne pomysły, często stanowiące ze sobą niezwykłą sprzeczność. Neorenesans, neobarok, neogotyk i do tego klasycyzm- to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Mieszanka, która, jak się szybko okazała, miała jednak swój niepowtarzalny urok.

Architektura, której kierunek nadał właśnie eklektyzm, podbiła właściwie całą Europę, a także Amerykę Północną. Co więcej, czas trwania eklektyzmu zbiega się z narodzeniem stylu secesyjnego. Jednak, wbrew obawom nie powstaje architektoniczny misz masz. Architektura tamtego okresu jest całkiem poukładana i niezwykle przyjemna dla oka.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Back to Top